Jaki ma związek przewlekła choroba nerek z chorobami serca? Jak choroby serca maskują choroby nerek? Czy działania profilaktyczne dla zdrowia […]
Czytaj więcejChore nerki a sport
Badania wskazują, że odpowiedni wysiłek fizyczny jest korzystny dla pacjentów z chorobami nerek, ale wielu z nich nie ma możliwości lub uważa, że nie może ćwiczyć. Oczywiście jeśli masz wątpliwości, ważne jest by porozmawiać o swoim planie ćwiczeń z lekarzem prowadzącym. Podczas rozmowy zapytaj lekarza o rodzaj ćwiczeń jaki możesz wykonywać, długość czasu spędzonego na ćwiczeniach, częstotliwość ćwiczeń oraz o ich intensywność. Dowiedz się także jak bezpiecznie ćwiczyć podczas dializy. Ćwiczenia sprawią bowiem, że poczujesz się silniejszy, zdrowszy i dostaniesz zastrzyk energii, musisz tylko dopasować ćwiczenie do siebie i swoich okoliczności.
Oprócz zwiększonej energii i siły, inne korzyści z ćwiczeń mogą obejmować:
- Poprawę funkcjonowania fizycznego mięśni.
- Lepszą kontrolę ciśnienia krwi.
- Poprawa siły mięśni.
- Obniżony poziom tłuszczów we krwi (cholesterolu i trójglicerydów).
- Lepszy sen.
- Lepsza kontrola wagi ciała.
Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak. Zacznij więc od niewielkich ilości i z czasem je zwiększaj. Możesz zacząć od dłuższych spacerów czy też 10 min ćwiczeń w domu, nie musi być nic skompilowanego! Pozostawanie aktywnym może być trudniejsze w miarę postępu choroby, ale mimo to jest bardzo ważne. Postaraj się włączyć aktywność fizyczną do swoich rutynowych zajęć, jeśli to tylko możliwe i traktuj ją jako część swojego leczenia.
Ćwiczenia a dializa
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że aktywność fizyczna jest korzystna dla osób dializowanych i może pomóc im w zapobieganiu negatywnych skutków ubocznych związanych z leczeniem.
Po ustaleniu zakresu ćwiczeń z lekarzem, są jeszcze 3 rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę:
- Upewnij się, że chronisz wszystkie rurki używane do dializy. Jeśli nie jesteś pewien, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej lub terapeutą zajęciowym o tym, jak możesz je chronić.
- Jeśli masz cewnik, zaleca się, abyś nie pływał. Jeśli pływanie jest dla Ciebie ważne, zapytaj swój zespół opieki zdrowotnej zajmujący się dializami o dostępne opcje.
- Jeśli Twój żołądek jest wypełniony płynem do dializy otrzewnowej, aktywność fizyczna może być niewygodna lub powodować wyciek. Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej o tym, jak możesz zachować bezpieczeństwo.
Jak ułożyć sobie plan ćwiczeń?
Aby osiągnąć korzyści z aktywności fizycznej, należy ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Najlepiej jest ćwiczyć co drugi dzień np. poniedziałek, środa i piątek. Zalecany czas ćwiczeń to minimum 30 minut, możesz zacząć od 10 min dziennie i stopniowo go zwiększać.
Wybierz ciągłą aktywność, taką jak chodzenie, pływanie, jazda na rowerze (w pomieszczeniu lub na zewnątrz), jazda na nartach, taniec lub inne zajęcia, w których trzeba stale poruszać dużymi grupami mięśni.
Korzystnym elementem programu mogą być również ćwiczenia wzmacniające o niskim poziomie trudności. Program należy opracować tak, aby używać sprzętu o stosunkowo niewielkiej wadze, stawiając na dużą liczbę powtórzeń. Unikajmy dźwigania ciężarów.
Dobry program ćwiczeń powinien składać się z różnych rodzajów ćwiczeń: sercowo-naczyniowych (dla serca, płuc i naczyń krwionośnych, znanych również jako aerobowe), oporowych (dla mięśni) i rozciągających (dla elastyczności). Każdy z tych rodzajów ćwiczeń zapewnia nam różne korzyści dla zdrowia. Warto zadbać by nasz trening obejmował wszystkie rodzaje ćwiczeń. Nie jest jednak konieczne by odbywało się to w ramach jednego treningu.
Postaraj się więc, aby w twoim tygodniowym planie ćwiczeń znajdowały się ćwiczenia z tych 4 grup:
- Rozgrzewka i wyciszenie organizmu.
- Ćwiczenia sercowo-naczyniowe.
- Ćwiczenia oporowe.
- Rozciąganie.
Jak zmotywować się do ćwiczeń?
Ćwiczyć nie jest zawsze łatwo zacząć, szczególnie jeżeli wcześniej nie wiedliśmy szczególnie “sportowego” trybu życia. Może nam się nie chcieć, możemy wynajdywać najrozmaitsze wymówki takie jak brak czasu, bycie nie w humorze czy też zmęczenie.
Zdefiniowanie “dlaczego” chcemy ćwiczyć da nam osobistą lub emocjonalną inwestycję w swoje cele. Jeżeli wiemy, że ćwiczymy dla zdrowia, dla poprawy funkcji nerek, i poprawi to znacząco naszą jakość życia to nasza chęć do ćwiczeń wzrośnie.
Masz mało czasu? Nie ma problemu. Wybierz się na 10-minutowy spacer trzy razy dziennie. Zamiast windy, skorzystaj ze schodów, zamiast jechać krótki odcinek tramwajem, przejdź się. Zamień wieczorny spacer na kilka przysiadów i brzuszków, zapewnisz sobie w ten sposób trening całego ciała. Wszystkie te aktywności pomogą ci zachować dobrą kondycję.
Jeśli nie potrafisz powiedzieć “nie” swojemu ulubionemu programowi telewizyjnemu, wybierz sobie łatwy program ćwiczeń, mogą to być wypady w przód, w tył i do boku, lub brzuszki i ćwicz przed telewizorem. Możesz nawet wyrobić sobie nawyk oglądania ulubionego programu tylko podczas ćwiczeń.