STREFA WIEDZY

Włącz się do akcji #ZbadajNerki

Start akcji #ZbadajNerki

Ambasador kampanii Piotr Polk, który sam jest po przeszczepie nerki, bez wahania włączył się w działania edukacyjne nt. konieczności regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia, w tym kondycji nerek:

Chciałbym, żeby wszyscy Polacy wiedzieli, że najtańszym i najprostszym sposobem dbania o zdrowie są coroczne badania profilaktyczne – tyle naprawdę wystarczy, aby mieć zdrowie pod kontrolą! Moi koledzy z planu często pytają mnie o to, jak dowiedziałem się o swojej chorobie i co mnie zaniepokoiło. Odpowiadam im wtedy, że nie miałem żadnych objawów, bo nerki nie bolą. To podstępna, cicha choroba, która może prowadzić do dializ i konieczności przeszczepu. U mnie przewlekłą chorobę nerek wykryto w późnym stadium, Ty masz jeszcze szansę jej zapobiec. Dlatego wspieram akcję #ZbadajNerki – bo badania naprawdę mają sens – mówi Piotr Polk.

Jak włączyć się do akcji #ZbadajNerki?

Wystarczy zrobić zdjęcie z kartką z napisem #ZbadajNerki, opublikować je na swoim profilu w social mediach i w treści posta napisać #ZbadajNerki.

– Proszę Państwa – zróbmy z tego ogólnopolską akcję! Niech wszyscy się dowiedzą jak świadomie dbać o swoje zdrowie. Zachęcam kolegów i koleżanki z planu, moich wiernych widzów do włączenia się we wspólne działania. Mam nadzieję, że moja historia sprawi, że wykonają Państwo pierwszy krok i pójdą na badania. Razem zbudujmy społeczność świadomych osób, które wiedzą jak ważne są diagnostyka oraz regularne badania profilaktyczne! – apeluje Piotr Polk.

Dlaczego rola nerek jest kluczowa?

Nerki są jednymi z najważniejszych organów w ludzkim ciele, które najczęściej kojarzone są z funkcją filtracyjnąi produkcją moczu. Regulują też gospodarkę hormonalną oraz elektrolitową, biorą udział w procesach metabolicznych, a także wspomagają regulowanie ciśnienia tętniczego.

Niedoceniany jest też związek nerek i serca – gdy choruje jedno, poważne skutki odczuwa i drugie. Tę nierozerwalną zależność podkreśla nazwa kampanii Otwórz Serce Na Nerki.

Aby zadbać o zdrowie swoich nerek wystarczy regularnie wykonywać dwa proste badania:

  • krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny oraz
  • ogólne badanie moczu z uwzględnieniem albuminurii.

Do fryzjera, kosmetyczki czy kina potrafimy chodzić nawet raz w miesiącu. Dlaczego więc nie pójść na badania profilaktyczne, które wystarczy zrobić raz do roku? Zwłaszcza, że skierowanie na nie możemy otrzymać od lekarza rodzinnego. Wspomniane badania wykonać można również prywatnie, w wielu laboratoriach diagnostycznych. Warto zadbać o swoje zdrowie!

Jak możesz zadbać o zdrowie swoich nerek?

Badania kontrolne

wykonuj regularne badania profilaktyczne: krwi z oznaczeniem stężenia kreatyniny oraz moczu z uwzględnieniem albuminurii,

ciśnienie krwi

systematycznie sprawdzaj ciśnienie krwi,

nawodnienie organizmu

dbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu,

Zdrowa dieta

stosuj zbilansowaną dietę i prowadź zdrowy tryb życia.

Dołącz do akcji #ZbadajNerki – zrób zdjęcie z kartką z hasłem, opublikuj je na swoim profilu i oznacz hashtagiem #ZbadajNerki.

STREFA WIEDZY

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI